O nás Služby Dodavatele Reference Ceník Kontakt
slideslideslideslide

koberce


Koberce patří k tradičním podlahovinám.
Mezi jejich přednosti patří, že:
  - jsou "hřejivé"
  - navozují dojem luxusu
  - jsou příjmné na chůzi
  - zadržují v sobě prach

Kobercové krytiny si našli své pevné místo jak v domácnostech tak v kancelářích.
Zcela nemyslitelné bez luxusních koberců jsou hotely a penziony, pro které výrobci zhotovují speciální řady těch nejkvalitnějších koberců.

Koberce se rozdělují jednat podle použitých materiálů a to na:

Syntetické koberce

Syntetické koberce jsou koberce vyrobené ze syntetických materiálů, mezi něž patří především polyamid (PA), polyester (PES), polypropylen (PP) a polyakryl (PA).

Mezi hlavní výhody syntetických koberců patří především nízké výrobní náklady, a tedy i neporovnatelně nižší cena než u koberců z přírodních materiálů. Díky technologickému pokroku dnešní syntetické koberce netrpí mnohými dřívějšími nežádoucími neduhy.

Koberce z polyamidového vlákna ( PA, nylon)


Nejčastěji používaným materiálem syntetických koberců je polyamid. Kobercová vlákna mohou být obarvena v nepřeberné škále odstínů a tvořit nekonečnou řadu obrazců a struktur. PA koberce jsou používány v obytných i komerčních prostorách. Polyamidová vlákna jsou obvykle dutá a mají velmi dobré tepelně-izolační i akustické vlastnosti.
Polyamidový koberec má výbornou tvarovou paměť - i po dlouhodobém zatížení je schopen vlákna zase alespoň z části narovnat.

Koberce z polyesteru ( PES )

Polyesterové koberce jsou velmi vhodné do domácností a méně namáhaných komerčních prostor. Jsou odolné proti skvrnám rozpustným ve vodě, vynikají vysokým jasem a stálobarevností.
Polyesterová příze je materiálem produkovaným dnes téměř výhradně z použitých PET lahví, nákupem polyesterového koberce tedy významnou měrou přispíváme k ochraně životního prostředí.

Koberce z polyproplylenu ( PP, olefin )


Polypropylenové koberce se vyznačují nejnižší cenou ze všech syntetických koberců.
Mají také nejhorší stálobarevnost a odolnost proti znečištění. Nehodí se do namáhaných prostor. Rychle se špiní a špatně čistí. Mají také nejhorší odolnost vůči šíření plamene.

Koberce z polyakrylu ( PA )

Polyakrylové koberce jsou hřejivé a příjemné na dotyk. Svými vlastnostmi se velmi blíží kobercům z přírodních materiálů. Nenajdeme u nich téměř žádné ze špatných vlastností vyjmenovaných u polypropylenových koberců.
Výborná slálobarevnost a vysoká životnost charakterizují tento druh koberců.
Mívají atest pro kolečkové židle a index šíření plamene B1 - hodí se tedy do prostor se zvýšenými nároky na protipožární odolnost.

Koberce z přírodních vláken

Koberce z přírodních vláken jsou historicky jednou z nejstarších technologií podlahových krytin. Staletí jejich vývoje je dovedly téměř k dokonalosti, ať už se to týká podání barev, izolačních schopností, příjemného dotyku, schopnosti regenerace po zatížení, odolnosti proti znečištění. U celoplošných koberců z příroních vláken vzniká charakteristické mikroklima - dokážou regulovat vlhkost v místnosti, nadměrnou vlhkost pohltit a v suchém prostředí naopak vlhkost dodat. I po dlouhodobém zatížení se přírodní vlákno dokáže vzpamatovat a vlas se navrátí do původního stavu. Nevýhodou je postupné vylínání koberce, ale také podstatně vyšší cena než u syntetických krytin. Jsou také náročnější na údržbu.
Nejčastěji používané přírodní materiály pro výrobu koberců jsou:

- přírodní hedvábí - má nádherný lesk , vynikají na něm i ty nejjemnější vzory
- bavlna - bavlněné vlákno je odolnější, ale méně pružné
- vlna - výborně tlumí hluk a pohlcuje prach, zlepšuje akustiku místnosti a skvěle izoluje. Nevýhodou je menší odolnost proti skvrnám a nečistotě.

Kombinované koberce

Ideálním kompromisem mezi vlněným a syntetickým kobercem je koberec kombinovaný, který je v různém poměru vyroben z obou materiálů. V různé míře tak přejímá dobré (ale také některé nevýhodné) vlastnosti syntetcikých i přírodních koberců.

Koberce se dále rozdělují také podle jejich plánovahého používání a to na:

Bytové koberce
Používají se především do bytů a obytných domů. Jejich prioritou je barevnost, pořizovací cena, tepelná a zvuková izolace. Nehodí se na místa s velkou zátěží.

Kancelářské koberce - zátěžové

Mají vyšší nároky na mechanickou odolnost než koberce bytové. Vyšší frekvence pohybu osob a hlavně namáhání pojezdem kancelářských židlí, vyžadují od těchto koberců mnohem vyšší třídy odolnosti a upřednostňuje se u nich praktičnost. Přesto lze položením vhodných koberců kancelář patřičně zútulnit a dodat firmě reprezentativní vzhled.

Hotelové koberce

Jedná se specifické koberce určené pro hotely, casina, zaoceánské lodě ap. Tyto koberce jsou specifické tím, že se u nich kloubí vysoká míra luxusu s vynikajícími užitnými vlastnostmi. Někdy se vyrábí také z vlny nebo ze směsi přírodních a umělých vláken.
Je jen logické, že tyto koberce patří k těm nejdražším na trhu.

Tak jako ve všech oblastech lidského života, i ve výrobě koberců jde vývoj nezadržitelně dopředu, takže zcela samozřejmé jsou nové kombinace barev, způsoby zpracování a také nové technologie výroby již samotných vláken, ze kterých se koberce vyrábí. Toto vše s sebou přináší zlepšené vlastnosti kobercových krytin, jejich jednodušší údržbu a čištění a také instalaci. 

Zde naražíme na nejnovější trendy v této oblasti a to jsou

kobercové čtverce

a formáty lamel různých velikostí. Tyto vynikají nejvyšší možnou odolností vůči opotřebení a jsou kladeny hlavně do moderních typů kanceláří na zdvojené podlahy, ale svoji oblibu si našly i v restauračních provozech a v také ve funkcionalistických domácnostech.

Naše firma také v této oblasti zastupuje renomované výroce a to např.firmu DESSO, která v tomto segmentu patří mezi největší a nejinovativnější výrobce na světě.
Na našem showroomu naleznete kompletní vyvzorování nejen tohoto výrobce.

DESSO

 


 


                                      © 2018 Vašín Podlahy s.r.o.   |   Všechna práva vyhrazena   |   Powered by rbdesign.cz